Haladó önismereti úton járóknak!

Haladó önismereti úton járóknak!

Könnyen megsértődik az ember, pedig csak azt látja, hallja amit nem szeretne, fejlődni viszont csak a teljes kép megismerésén keresztül lehet. Személyiség fejlődés nélkül nincs spiritualitás, csak menekülés…

Az nem az, mikor könyveket olvas, előadásokat hallgat valaki. Az sem, ha van 2-3 phd-ja. Sőt, segítő is csak az tud lenni aki ugyanazon az úton járt amelyiken a kliensei. (Befele, önmagán dolgozva.)

Bármilyen probléma adódik a világban, az ahhoz való hozzáállás mutatja meg aktuális tudatállapotunkat. Minél több ideig van az ember a programjai, mintái beazonosulása alatt, annál nehezebb leválnia róluk.

Az a tapasztalatom, hogy ilyenkor fájdalmasabb a rávilágítás, a szembesítés. Ez van, úgy látszik a fájdalommal jegyezzük meg a lényeget. (A maszk viselése fájdalmasan emlékeztethet arra, mennyit alakoskodunk, milyen távol vagyunk önmagunktól.)

A lelki egyensúlyt a szorongás és az agresszió veszélyezteti. Erős szorongás esetén regresszió lehet a következmény. Ilyenkor primitívebb, gátlás alá került hárítási módok is felszabadulnak, csatasorba állnak.

Az énkép alakulását alapvetően meghatározza az anya gyermekéről való bevésődése ezt a gyermek önmaga képeként éli meg. A lenézés, leértékelés, elutasítás belső képként rögzül, negatívvá téve az önértékelést, aláásva az önbizalmat, önpusztító gondolatok érzések generálódnak.

Az “elég jó anya” elfogadhatóvá, élhetővé teszi a kihívásokkal ismeretlenekkel gyakran fájdalommal megélt világot a gyermek számára. A túlnyomórészt gondoskodó, figyelmes anya teszi lehetővé az ősbizalom létrejöttét, az emberi kapcsolatokban való hitet. Nem lehetetleníti el a gyereket, bízik a képességeiben, ezáltal a megküzdési funkció mint az élethez elengedhetetlen járulék aktiválódik mikor arra szükség van.

A fejlett “én” jellemzői:

Stabil, önszabályozásra képes énkép.
Van realitás érzéke.
Bánni tud az idővel, van erkölcsi, morális tartása.
Képes stabil emberi kapcsolatokra, intim kapcsolatban elfogadja a másik szükségleteit, tud egyedül is lenni.
A társas helyzettel adódó feszültségeket el képes viselni.

Ha valakinek az anyával nem volt meg az érzelmi összehangolódása könnyen befolyásolhatóvá, következetlen, döntésképtelen, szeszélyes, kiszámíthatatlanná válik. Nem alakul ki önreflexió, melynek során kívűlről is figyeljük magunkat, összevetve az élményeinkkel, és így minősíthetjük viselkedésünket. Ha nincs “távolság“ az élmény és a cselekvés között nem marad tér a gondolatok megfigyelésére, kontrolljára.

Belső tartás nélkül zavarni fognak a külsők, szinte állandó korlátokba ütközik az egyén, dühösen ingerült, lázadó, ellenséges indulatok a jellemzők. Jó esetben képes fegyelmezni magát, de érzelmi beállítódását a tagadás uralma vezényli, ami nagyon szenvedős állapot. Fokozott kapcsolati igénye megvan, de szinte minden embernek más-más arcát mutatja. Belső megosztottságát kihelyezi, ő megkönnyebbül, miközben körülötte veszekednek. Könnyen lesz bizalmatlan, gyanakvó aminek következtében irányításmániás és nem tudatosan de szinte azonnal manipulál, reagálva a szorongásai következtében. Nincs jó közérzete, dühét ha nem talál külső tárgyat, önmaga ellen fordítja. Elégedetlen, de kíméletlen önmagával. Várja, hogy becézzék, szeressék miközben ő kevéssé vagy egyáltalán nem képes mások akár elemi igényeit respektálni. Nem tudja önmagát kerek egészként megélni, fokozott kapcsolati igénye szimbiotikus jellegű, piócaként tapad egy másik emberre.

Az ilyen kapcsolati igény a másiktól való jelentős függőség lehetőségét rejti, így a zsarnoki megnyilvánulások ellenére az egyén kiszolgáltatottságát, önállótlanságát jelenti. A regresszióban a szájjal szerezhető örömök, dohányzás, rágógumi, evés ivás, drog, alkohol élvezete feltűnik és idővel szenvedélybetegségbe torkollik.

A negatív projekciók, a kivetített belső tartalmak a folyamatos harc viszonyát jelentheti a környezettel, vagy a másik oldal amikor egyáltalán nem mutat érzelmet, nem lép kapcsolatba a környezettel, nem támad, viselkedése visszavonuló, elzárkózó.

A fékevesztett állapot ami egy krízis esetén leginkább bekövetkezik szintén korai gyermekkorunk traumáinak és fel nem dolgozottságának eredménye. A reagálás minden emberi kapcsolat sajátja. Csak az a nem mindegy honnan jön és mekkora a reakció az akcióhoz képest.

Az előző életek karmáit éljük, (öntudatlanul pedig teremtjük az újat) és mivel háttérbe nyomta az ember jó sok ideje már a lelki életet, bőven ki jut a “jóból”. A Tudatosság nem tesz különbséget jó és rossz között, feladatot, munkát lát bennük.

A szexualitás az emberi viselkedés elidegeníthetetlen eleme

A szexualitás az emberi viselkedés elidegeníthetetlen eleme

A szexualitás az emberi viselkedés elidegeníthetetlen eleme, szerves része a párkapcsolatoknak, aminek a megélése beleegyező partnerrel vagy egyedül, mentálisan is egészségmegőrző.

„Az egyház szexualitással kapcsolatos tiltásai, előírásai a tudományos kutatások eredményeit figyelmen kívül hagyják, életidegenek, fölösleges szenvedést okoznak, életeket tesznek tönkre.”- Dr Csóka Judit klinikai szakpszichológus.

Ez egy haladó és fontos szemlélet.

Hatalmas utat jár be valaki, aki mondjuk mikor a felesége azzal jön elő sokadik alkalommal mikor a férj közeledik “fáj a fejem, fáradt vagyok” stb., tehát kitér a szex elől, sértettségében másik partnert választ hozzá, eközben még jobban megromlik otthon a hangulat, el is fajulnak a dolgok… odáig, hogy elkezd önmagával foglalkozni, segítséget kérni, feltenni a legfontosabb kérdést: mi a szerepem a kialakult szituban?!

Amíg kifele mutogatunk, a másikat, a körülményeket, a szüleinket hibáztatjuk, a világtól várva a változást addig egyre jobban sodródunk… Jung szavaival élve “mindaddig míg a tudattalan tudatossá nem válik, a tudatalatti fogja irányítani az életedet és te sorsnak fogod hívni.”

A konkrét szitunál maradva, ez a férfi megindul egy fajta látszatra másik úton mint eddig, segítséghez folyamodik, a felesége nem érti a változását, pedig az irány a kapcsolatuk javítását célozza. A harag a férje iránt őbenne akkora, hogy bármilyen kedves gesztus, apró vagy nagy figyelmesség csak fokozza az ellenállását. Még arra is dühös aki a férjének segíteni próbál, mert időközben a férfi elmondta, hogy szakemberhez jár. Patt helyzet. Rettenetes kitartást igényel mindkettejüktől. A drámai feszültség a jelenlegi összezártsággal még inkább fokozódik.

Ha a feleség is bele mer gondolni abba mi az ő szerepe (mert mindig kettőn áll vagy bukik egy kapcsolat kimenetele), megkezdődhet egy hosszú, de rendkívül hasznos terápiás folyamat, amiből a gyerekeik is rengeteget tanulnak, teljesen más élet bontakozik ki ennek a munkának köszönhetően.

Egy párhuzamos univerzumot hozva föl példának amiben nem foglalkozik egyikük sem önismerettel, nem nehéz megjósolni a kimenetelt. Elég ha a saját szüleiket az ő öröm faktorukat, az élethez való kedvüket, egészség állapotukat megnézik. Melyiket érdemes választani? Felelősség a gyermekeik léte, nekik milyen példákkal szolgálnak? (Hazugságok, megfutamodások vagy az őszinteség ezáltal az intimitás létrejötte.)

A gyermekek a szüleiktől sajátítanak el mindent, jelen esetben a szokások, a berögzült gondolkodások, téves nézetek meghaladhatóságát is. A régi korok egyházi dogmái elvek, téves hit formájában akkor is bennünk pontosabban helyettünk élik az életet, ha nekünk erről fogalmunk sincs…

Az éberség legyen az útmutatód

Az éberség legyen az útmutatód

Amikor Einstein az amerikai egyetemeken tartott előadást, a visszatérő kérdés, amit a diákok leginkább feltettek neki: Hiszel Istenben?

És ő mindig azt válaszolta: Én hiszek Spinoza Istenében.

Baruch de Spinoza holland filozófus volt, akit a 17 századi filozófia egyik nagy racionalistájának tartottak a Descartes mellett.

„Isten azt mondaná:

Hagyd abba az imádkozást.
Azt akarom, hogy elmenj a világba és élvezd az életed. Szeretném, ha énekelnél, szórakoznál és élveznéd mindazt, amit neked készítettem.

Ne menj többé be azokba a sötét, hideg templomokba, amelyeket magadnak építettél, és mondd, hogy ők az én házam. A házam a hegyekben van, erdőben, folyókon, tavakon, strandokon. Ott lakom és ott kifejezem a szeretetemet irántad.

Ne engem okolj többé a nyomorult életedért, soha nem mondtam, hogy bármi bajod van, vagy hogy bűnös vagy, vagy hogy a szexualitásod rossz dolog. A szex olyan ajándék, amit adtam neked, és amivel kifejezheted a szereteted, az extázisod, az örömöd. Tehát ne engem hibáztass mindenért, amit elhitettek veled.

Hagyd abba az állítólagos szentírások olvasását, amiknek semmi közük hozzám. Ha nem tudsz olvasni napfelkeltében, tájban, barátaid tekintetében, fiad szemében… ➤ könyvben nem találsz meg!

Ne kérdezd többé, hogy „megmondod, hogyan végezzem a munkámat?” Ne félj tőlem ennyire. Nem ítélkezem feletted, nem kritizállak, nem dühöngök, nem zavarlak. Tiszta szerelem vagyok.

Ne kérj többé bocsánatot, nincs mit megbocsátanod. Ha én teremtettelek téged… Szenvedélyekkel, korlátokkal, örömökkel, érzésekkel, szükségletekkel, következetlenségekkel… szabad akarattal. Hogy hibáztassalak, ha válaszolsz valamire, amit beléd raktam? Hogyan büntethetnélek azért, mert olyan vagy, amilyen vagy, ha én teremtettelek? Gondolod, hogy létrehozhatnék egy helyet, ahol elégethetem az összes gyerekemet, akik az örökkévalóság végéig rosszul viselkednek? Milyen isten tenne ilyet?

Tiszteld a társaidat, és ne tedd azt, amit nem akarsz magadnak. Csak annyit kérek, hogy figyelj oda az életedben, hogy az éberség legyen az útmutatód.

Szerelmeim, ez az élet nem próbatétel, nem útközbeni lépés, nem próba, és nem is a paradicsom előjátéka. Ez az élet az egyetlen dolog itt és most, és csak erre van szükséged.

Teljesen szabaddá tettelek, se díj, se büntetés, se bűn, se erény, senki nem hord jelzőt, senki nem vezet rekordot.

Teljesen szabadon teremthetsz az életedben. Mennyország vagy pokol.

Nem mondhatom el, hogy van-e valami az élet után, de adhatok egy tippet. Élj úgy, mintha nem lenne. Mintha ez lenne az egyetlen esélyed, hogy élvezd, szeresd, létezz.

Tehát, ha utána nincs semmi, akkor élvezni fogod a lehetőséget, amit adtam neked. És ha van, biztos lehetsz benne, hogy nem kérdezem meg, hogy helyesen vagy rosszul viselkedtél-e, megkérdezem. Tetszett? Jól érezted magad? Neked mi tetszett a legjobban? Mit tanultál?

Ne higgy többé bennem; a hit feltételezés, találgatás, képzelgés. Nem akarom, hogy higgy bennem, hanem azt akarom, hogy higgy benned. Azt akarom, hogy érezz engem benned, amikor megcsókolod a szeretteidet, amikor betakarod a kislányodat, amikor simogatod a kutyádat, amikor fürdőzöl a tengerben.

Ne dicsérj többé, szerinted milyen egomániás isten vagyok?
Unatkozom, hogy dicsérnek. Belefáradtam, hogy köszönetet mondjak. Hálásnak érzed magad? Bizonyítsd be azzal, hogy törődsz magaddal, az egészségeddel, a kapcsolataiddal, a világgal. Fejezd ki az örömöd! Így kell dicsérni engem.

Hagyd abba a dolgok bonyolítását, és papagájként ismételd meg, amit rólam tanítottak.

Mire kellenek még több csodák? Mennyi magyarázat?

Csak az biztos, hogy itt vagy, hogy élsz, hogy ez a világ tele van csodákkal.”

(Spinoza)

Közös jövőnk emberibb arca

Közös jövőnk emberibb arca

“Útálom az egész emberiséget! Az állatok, a természet elviselhető egyedül a számomra.”

A saját gyermekkor egyedi történetének érzelmi felfedezésére nem csupán a lelki betegségek elkerülése vagy az azokból való gyógyulás miatt van szükség, hanem azért is, hogy mi magunk ne váljunk elnyomó, narcisztikus, másokat megvető és hibáztató személyiséggé. A nacionalizmus, a fasizmus és az idegengyűlölet nem egyéb, mint menekülés az egykor átélt megvetés elől egy ideológiává emelt, programszerű embermegvetésbe.

Ám ha valaki képes tudatosan átélni, hogy mások hogyan manipulálták vagy használták ki, milyen sérülések érték s ez milyen bosszút, megtorlás iránti vágyat keltett benne, akkor megtanulja átérezni mások szenvedéseit, gyorsabban átlát a manipulációkon és nem lesz többé befolyásolható, hiszékeny a demagóg uszításra.

A gyűlölet ellen nem lehet érvekkel harcolni, az eredetét kell megtalálni, és fel kell oldani. Ez a közös jövőnk emberibb arcának a képe. Az emberek rettegnek meglátni mi történt valójában a múltjukban, az illúziók mögé bújva elviselhetőbbnek tűnik szinte minden bántalmazottnak mint az érzés, hogy akihez a legjobban kötődött, nem szerette őt, kihasználta, verte, magára hagyta. A legkegyetlenebb bánásmódot is képes elnyomni az ember magában, eközben rémálmok, testi betegségek gyötrik…

A (belső)gyermek iránti tisztelet a lelki fejlődésünk záloga.

Ezt a kijelentést az emberi lélektannal foglalkozó szakemberek könyvei, tanulmányai bizonyítják, és nem kevés bátorság részükről, mert a társadalom gondolat sodrásával ellentétes tényeket állítanak.

Az ébredéshez vezető egyetlen út

Az ébredéshez vezető egyetlen út

A legnagyobb probléma mikor az emberi értelem veszekszik az érzésekkel, kialakul a kognitív disszonancia, az ember önmaga legnagyobb ellenségévé válik, hisz ami támogathatná a döntéseiben azok az érzései, vágyai, neki mi lenne a legjobb.

A rendszerben (az ember teste, lelke, pszichéje) káosz keletkezik, megbetegítő hatású. Hogy ez mennyire igaz majd minden emberre a világ jelenlegi állapota mutatja. A kisgyermek első 2 éve alatt meghatározó ereje van annak, mennyi érzelmi támogatást kap. Ha ez adott, törődnek vele, szoptatja az anya, testi közelségben lehet, a rendszert támogató stabilitás, biztonság jön létre a gyermekben.

Más vetülete is van, úgy értem mélyebb, a családi karma is megmutatkozik, ha valaki tudatában van, mennyire fontos az összhang (gondolkodás, érzelem, tett), meg képes tisztítani a családi rendszert, ami szintén kivetül a világba, és egészségesebb képet fogunk látni idővel.

A mai helyzet, a bezártság, a többé nem lehet oda menekülni ahova eddig egy lehetőség arra, hogy szétnézzen az ember önmagában. Mik azok az önhazugságok amik elől kívül kereste a megoldást eddig. Ez a nehezebb irány, mert semmi sem marad észrevétlen. Kik és mikor bántották, mikor volt igazán magára hagyva akkor amikor kiszolgáltatott állapotában csak úgy élhette túl azokat a hónapokat, éveket ha megtagadja a saját érzéseit, és azokban kezd el hinni akik miatt erre kényszerül…

Na ezért ez az ébredéshez vezető egyetlen út. Mert a végén önmagát találja mindenki.

Miért kell leválasztani magunkat tudatosan az internetről időnként?

Miért kell leválasztani magunkat tudatosan az internetről időnként?

Azért mert a félelem globális pandémiává vált. Hogyan? Mert tökéletesen képesek vagyunk átvenni más emberek érzelmeit, a legkisebb változást is észleljük a másikban: hangszínének-, lejtésének változását, modulálását, a teste befeszülését, válla, gerince tartásáról…

Ez egy sajátos nyelvezet, amit már kiskorunktól kezdve ismerünk. Ha az édesanya szíve hevesen ver, mert épp stresszt él át, és eközben a kezében tartja a babát, a csecsemő pulzusa is megnő, az anya dübörgő szívéből továbbított üzenet veszélyt jelez, és a baba válasz nélkül reagál.

Ez a képességünk (azonosulásunk) egy életen át megmarad. Vagyis ha a barátnő, férj, feleség, munkatárs stb. stresszes, nagy valószínűséggel te is befeszülsz. Fertőző ez az állapot. Nem is kell azonos térben lenni hozzá, a digitális információ fertőz. A felnőttek háromnegyedének van okos telefonja, tehát 24 órán keresztül kapjuk a stressz-, feszültség dózist, ezen felül az angol az elfogadott világnyelv, tehát mint egy globális faluban rezonál és felerősödik a félelem több milliárd emberben.

A lista hossza amitől félhetünk végtelen… Háborús készülődés, manőverek, atomrobbantásos kísérletek, gyülekező rasszisták, más vallású hitetlenek csoportja, égő-pusztuló erdők, menekülő állatok, migránsok autós vagy gyalogos tömege, mérgező vegyi anyagok, ragadozó, gyilkoló kapitalizmus, kábítószer túladagolás…

Ennyi őrületre természetes reakció az elhidegülés szinte mindentől, az érdektelenség, az érzelmi hibernáció. De az ember lelke éhezik, vágyik a közös nevezőre, az egymás tekintetében való megmerítkezésre, a testből áramló energia fürdőre, nem helyettesíti ezt a maroktelefon, a lájkok özöne.

A meghittség ha kiveszik egy családból, baráti körből, az egyén védtelenül bolyong az éterben, az életében. A menekülés a magány elől leginkább pótszerek fele történik, de ez nem a jó irány. Onnan tudható, hogy energia vesztés történik egy szituációban, hogy a test éhséggel reagál szinte azonnal.

Miközben írom e sorokat, másfél liter vizet iszom, kezeléseken is elengedhetetlen a víz. A másik lelki táplálék az óriás levegővétel, tartás-adás, ami szintén nem az elsők közt jut eszünkbe ösztönösen. Ezekre tanítani, emlékeztetni kell magunkat és egymást.

A politikai manipuláció, a hatalom onnan származik egyes emberek kezében, hogy ismerik ezt a jelenséget, és vissza is élnek a tudásával. Senki sem születik gonosznak, de hordozza az erre való hajlamot. A szülői környezet hozzájárul a felerősödéséhez, de a felnőtt létállapot felelőssége tudatosítani és kézben tartani az érzelmek irányát és amplitúdóját, valamint a következő generációk érdekében is tudatosítani a háttérből minket érő manipulációk erejét, csökkentve ezzel a hatását.

Az oldalon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk Neked. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás