Önismereti csoport

Önismereti csoport

Az önismereti csoport lényege (ami amúgy az egyéni kezeléseknek is), hogy olyan dolgokról beszéljünk, amelyekről soha senkivel azelőtt. Ha csak arról volna szó, amiről a barátainkkal, akkor csak az időt és a pénzt vesztegetnék a résztvevők.

A trauma elszenvedői nem magától a tettől szenvednek, hanem attól, hogy kimondhatatlan az, amit mások velük tettek. Idő, mire meg meri mutatni valaki az igazi énjét.

Ha úgy érzed van hozzá bátorságod, szenvedsz ahhoz kellőképp, hogy változtatni akarj:

Várlak szeretettel.

Ui.: Írj magadról pár sort, és küldd el az email címemre (info@orszagerika.hu), vagy hívj a megadott telefon számon.

Csatlakozhatsz aktív csoporthoz, ahol vannak már olyan résztvevők, akik szégyen nélkül élnek, beszélnek, éreznek. Tőlük tanulni a legjobb.

Az éberség és önismeret tábor véget ért

Az éberség és önismeret tábor véget ért

Megérkezve a faluba (amelyen az idő cseppet sem modernizált, magyarán az ember nem formálta agyon, az autentikus természet meg az útbaigazító kettő darab fürdőkád az út szélén, az abszurd humor…), szóval tudtam, hogy jó lesz.

Kutyák, macskák, sár, a „nyughatatlan nénit békén kell hagyni, aki itt lakik az udvarban” instrukció után megérkezett mindenki.
Részletes beszámolót nem írok, az élményt a szívemben hoztam haza és leírhatatlan… maximum beépítem a munkámba, és hasznos lesz.

A tény, ami makacs szárazságán és embertelenséggé is aljasító mivoltán túl hasznos: – Van száz egységnyi potenciálunk születésünkkor amivel megindulhatunk a fejlődés útján. Ha a korai fejlődési szakaszban leválik róla tíz vagy húsz egységnyi (a megszégyenítés az ezt okozza), akkor a következő szintre már csak kilencven vagy nyolcvan egységnyi potenciállal érkezünk. A tudatosság tíz-húsz százaléka megrekedt az első szinten, egy kis tudattalan árnyék formájában. Ez az árnyék megpróbálja rábírni az egész szervezetet, cselekedjék az ő ösztönzéseinek, vágyainak megfelelően.

Minél inkább vagy kiszolgáltatva a számodra legfontosabbak (szülők, nevelők) indulatainak, ösztöneinek gyerekként, annál súlyosabb árnyékkal vagy kénytelen szembenézni idővel. Az én többi része tovább fejlődik, viszont mire felnőttkorba ér, esetleg már a potenciálja negyven százalékát is elveszíthette, és ezek a leszakadt darabok rejtett szubjektumként élnek tovább azon a fejlődési szinten, amelyen az elszakadás idején álltak. Próbálnak felszínre jönni, egyre erőteljesebben követelőznek és ki kell elégíteni az igényeiket. Visítoznak, ordítanak, de mivel a létezésüknek nem vagy tudatában, bensőd háborgását úgy értelmezed, hogy depressziós, rögeszmés, szorongós vagy. Ezt hívják neurotikus tüneteknek. És ez az alacsonyabb szintű világképhez való ragaszkodás az életenergiát őrli fel. Az ellene való védekezés is szívja az energiát.

Ha valaki nem vesz tudomást a „pincében” rekedt negyven százalékról és nem integrálja, akkor nem tud magasabb szintre jutni. Tudatosítani, kapcsolatba kell kerülni az alacsonyabb szinteken ragadt szubjektumokkal (én részek), felfedni őket a tudatunk előtt, és akkor végre a rögeszméktől megszabadulunk, csatlakozni lehet a tudati fejlődés útján haladó énhez. Ekkor a program (evolúciós fejlődés) részeivé válnak, és többé nem fejtenek ki reakciós, a fejlődés ellenében ható, visszahúzó erőt az énre a tudat pincéjéből. Integrált egység lesz az én, energikus, és ennek birtokában már tovább fejlődhet.

Volt egy kb. 50 perces gyakorlatunk a táborban amikor körben ültünk, és mindenki csak várt egy megszólalóra… a kín, a feszültség tapintható volt, aztán megérkezett a felmentés hangja, átvéve a figyelmet és magára fordítva, de aztán meg ez lett az idegőrlő… – ekkor is a szürke zóna jelentkezik, amit a hétköznapokban jobbára tudatosan nem erősít fel senki ennyire, mert kifut a helyzetből, érthető okból.

Amíg a könyvekben olvasunk a szégyenről addig csak átsuhan rajtunk az érzet (vagy még az sem), de azok a helyzetgyakorlatok amiket csináltunk, megformálva, megszemélyesítve úgymond testet öltve az elviselhetetlent, megtapasztalhatóvá tették mekkora erő lakozik bennünk.

A hisztéria amivel mindannyian szembetaláljuk magunkat a világban vagy a párkapcsolatainkban, abszolút más reakciót fog belőlünk kiváltani ezek után, hiszen a tudattalanunk tartalma már nem annyira terhelt mint korábban volt, és nem kerül a belső nyugalmunk megfizethetetlen árba.

Az az ember, aki megtanult tűrni, hallgatni, kieresztette a hangját, felszabadította az elnyomása alól a dühét, fájdalmát, mi többiek pedig élvezettel éreztünk együtt vele.

A testi – lelki közelség elviselhetetlensége a fokozott szorongás megjelenése miatt legyőzhető, ha gyakorlat formájában ismerkedünk vele, és megszelídítjük a “szörnyet”.

Ha már szembenéznél a valósággal…

Ha már szembenéznél a valósággal…

Ahhoz, hogy jó anya legyél, jó anyára lenne szükséged, ahogy a jó apa is a jó példából tanulna. A feltétel nélküli szeretetet az ember csak otthon kapja meg, ha nem így volt, nem volt gyerekkorod. Viszont túlélted. Meghalni könnyebb mint élni. Hogy az élet könnyebb legyen el kell gyászolni azt, amit nem kaptál meg.

A szülés utáni depresszió, vagy az életed egyéb szakaszaiban rád törő problémák megoldás képletének a hiánya utal a gyermekkori traumáid feldolgozatlanságaira. A párod pont olyan mértékű traumától roskad mint te, a tagadást igen, az érzelmekkel való megküzdést sajnos ő sem tanulta meg.

Várlak szeretettel egyéni vagy páros önismereti óráimra, ha már szeretnél szembenézni a valósággal. Ez eleinte rémálomnak, érzelmi hullámvasútnak tűnhet, de ahogy haladsz az önismerettel egyre bátrabban állsz bele az életed irányításába, tudatosan élsz meg konfliktust, amire eddig esélyed sem volt.

Felnőtté válni. Mit is jelent?

Felnőtté válni. Mit is jelent?

Általában ehhez a szülői kötelékről való leválás segít hozzá. Viszont csak akkor, ha maguk a szülők is fel tudtak nőni teljesen. Ekkor tudják, mi az ami támogató erejű a leválás szempontjából.

Ha a szülő-gyerek viszony az őszinte tiszteleten alapszik, a gyermek az első pillanattól kezdve komolyan volt véve olyan formában, hogy őt a meghitt, gondoskodó szülői érzelmi biztonság ölelte körül, akkor a nagykorúvá válás természetes módon következik be. Az érési folyamat egész életünkön át jellemez minket, a mértéke egyénenként változó.

Ha nincs meg a szülőben az érzelmi stabilitás, ezt a gyermek is megsínyli. Többnyire a gyermekek nevelése minden jó szándék ellenére sem tökéletes. De menetközben bármikor kialakítható a bizalmi kötelék, ha ezt mindkét fél fontosnak érzi. Ehhez azonban a gyereknek őszintén kell tudnia beszélni az érzéseirőlanyjával-apjával, a szülőnek pedig nyitottan tudni fogadni a gyereke élményeit.

Ez az optimális helyzet ritkán áll rendelkezésre, így maradnak a piros betűs ünnepek az együttlétre, azok is leginkább kényszeredett feszültségben. Kerülik a generációk egymás társaságát, viszont a lelkifurdalás érzése gyötri őket. A soha ki nem mondott, át nem beszélt élmények csak a távolságot növelik a közeli hozzátartozók között. A bűntudat, a lelkiismeretfurdalás soha senkit nem tett még boldoggá.

Beszélni arról ami a legnehezebb, sohasem könnyű. De ha továbbra is hallgatás van, a magány miatti szorongás felemészti az egészséget.

Van ma már mód megtanulni asszertíven kommunikálni. Elsajátítható tudás a magabiztosan, saját érzéseket, igényeket kifejező kommunikáció, amikor őszintén nyilvánul meg valaki érzelmileg nehéz helyzetekben, úgy, hogy minden fél számára optimális megoldás születik.
Várom szeretettel egyéni vagy csoportos keretek között a bátor jelentkezőket.

A gyógyulásról, az ön-megismerésről, egyéni és csoportos kezelés lényegéről…

A gyógyulásról, az ön-megismerésről, egyéni és csoportos kezelés lényegéről…

Az önmagunkba vetett hit azt jelenti, hogy olyan idegállapotba teszi magát az ember, amely hozzájárul a testében végbemenő kémiai folyamataihoz.

E miatt javasolt a tudatos levegővétel, ekkor megszakad pillanatra az állandó infóáram a fejben, a meditáció, ami valójában ugyanezt a célt szolgálja, de hosszabb időre sikerül optimális állapotba hozni magunkat. Egy pillanatra a szenvedéstől megszabadulunk.

Spirituális út-keresők mikor nekivágnak a világnak, hogy ott megtalálják a “csodát”, valójában akkor lelnek rá mikor elkezdenek tényleg befele figyelni, és mindegy lesz akkor hol is tartózkodnak épp.

A bűntudat érzése, ami mindenkit nyomaszt, egy okból értelmes és hasznos, ha ráébredünk arra mennyi eldolgozatlan szál tart minket a szeretteinkkel össze, mennyi restanciánk van ez ügyből kifolyólag. A karma működés lényege az oksági viszony.

Hogyan leszünk önmagunk ellensége?

Mit jelent a betegségek pszichológiai háttere?

Azoknál akik tartós stressznek voltak kitéve csecsemőkorukban a prefrontális kéreg (emocionális emlékek tárhelye) és a vele kapcsolatos területek állandó vészhelyzeti, készenlét állapotába kerülnek. Úgy is mondhatjuk fogékonyak lesznek e miatt később a stresszre. A fokozott stresszre. Az élet alapállapota a stressz, folyamatosan ér minket, de ha a gondolatainkkal, érzéseinkkel állandóan gerjesztjük akkor hamarabb fogy el az “üzemanyag”.

A korai bántalmazás, elhanyagolás, szerepcsere (a szülő helyett a gyerek vállal felelősséget mindenért) csak úgy élhető túl, ha a fiatal emberi lény száműzi a tudatából azokat az érzéseit és információit, amelyek megoldhatatlan problémákhoz vezetnének, ha tudomást venne róluk. (Olyan érzésre vonatkozik ez mint pl. a düh, és annak az infónak a tudása, hogy nem szabad kifejezni, mert mikor megélte elutasították érte, ezért száműzésre kerül a tudatalattiba.)

Az elfojtásból hasi fájdalom, székelési problémák, gyomor-, vastagbél rák, izületi gyulladás, hormonális betegség lehet, ha nem tanulja meg felszabadítani az érzelmi energiáit az ember később.

Ha sikerül, a test olyan idegi és kémiai folyamatait aktiválja, amelyek segítenek a tünetek enyhítésében és előmozdítják a gyógyulást. Ez a szabadon létezni érzet.

Az emésztőrendszeri gondokkal küszködők, hormonrendszeri problémával szenvedők múltjában van egy közös momentum: aránytalanul sűrűn bántalmazták őket és/ vagy szexuálisan zaklatták.

Akiknek az élettörténetében ott volt a bántalmazás, azoknál négyszer nagyobb az alhasi fájdalmak valószínűsége és háromszor az egyéb panaszok (hátfájás, fejfájás, kimerültség, a műtéteik száma életük során).

Nyilvánvaló, hogy elviselhetetlen lenne, ha minden belső folyamat tudatosulna.
Emésztés, légzés, véráramlás… annyi esemény zajlik bennünk ami nem jut el a tudatunkig. De ha a jelek felerősödnek, az agy tudatába kerül annak, hogy valami nincs rendben. Vagyis szükségünk van a jelzőrendszerünkre.

Ha túl sok a gyomorszorító inger, az túlérzékennyé teheti az idegrendszert.
A fájdalom vezetése a gerincvelőn át a bél és az agy között módosul a pszichés trauma hatására. Az érzőidegek már a gyöngébb ingert is vezetni kezdik. Minél nagyobb a korábbi trauma, annál inkább csökken a fájdalomküszöb.

Amikor szomorú, nyugtalan, dühös voltál gyerekkorodban, volt valaki akivel ezt meg lehetett beszélni, akár pont azzal, aki kiváltotta benned ezeket? Leginkább nem – a válasz.

Sok gyereket kondicionálnak így, és nem azért mert a szülők szándékosan bántani akarják a gyereket, hanem azért, mert ijesztő nekik a gyermekükben érzékelt szorongás, düh, szomorúság, vagy egyszerűen nem érnek rá odafigyelni.

Egy gyereknek ez a mondat nagyon terhes és bénító: “te vagy az én boldogságom”.
Olyanra kárhoztatja magát ekkor, ami a képtelenség, a lehetetlenség, a bénultság maga. Ezt sem tudatosan teszi a gyerekével a szülő.

Az érzelmi elfojtás felerősíti a negatív (pl. dohányzás okozta) hatásokat.

Ha valami létfontosságú az embernek, az a fizikai-lelki közelség. Ha ez hiányzik megjelenik a belső szorongás ami aktiválja a hipotalamusz – agyalapi mirigy – mellékvese hármas tengelyt. Ha a gyermekkori kondíciónk az, hogy érzelmileg elzárjuk magunkat, felnőve is ezt a mechanikát működtetjük. (Nincs tudásunk róla miben szenvedünk hiányt.)
Beteggé az tesz minket aminek nem vagyunk tudatában, hisz ilyenkor a betegség csak jelzi, változtatni kéne.

Nem könnyű beszélni magunkról idegen (szakember-barát) előtt. Viszont az elfojtott energia csak az esemény elmesélése közben tud megmutatkozni. Ekkor érezzük, hogy szorít a mellkas, fojtogat a sírás… (Sajnos az orvoslás materialista szempontból gyógyít leginkább, nem keresi az összefüggést az események vagyis a lelki tartalom és a test tünetei között.)

Mivel az emberiség zöme tartogat magában visszafojtott energiákat, ezek öntudatlanul és torzult formában mégiscsak felszínre kerülnek (járvány, infláció, háborúk).

Egy szertartás (ayahuasca-szeánsz) alkalmas arra, hogy a “csúcsra” kerüljön az ember (szembenéz a démonjaival megfelelő segédlettel), de “oda”, ha ténylegesen el akarunk jutni, saját erőnkből kell, mert akkor “ott” is tudunk időzni, többet és bármikor. Ez a csúcs azt jelenti, optimálisan működik az ember, tudata tiszta-éber. Meg kell dolgozni ezért, a szer nem a végső megoldás.

Az (kondicionált, neveléssel elsajátított) elmének a legkevésbé tetszetős megoldás. Szenved veszettül, mert járna, indulna, mozogna… (gondolatot, testet, érzéseket összpontosítani a világ legnehezebb dolga). Meg kell érni rá. Még a gyakorlathoz is. Mit jelent ez? Fájnia kell annyira, hogy ráébredjünk bennünk van a megoldás.

Miért tartom hasznosnak a terápiás csoport beszélgetéseket?

Miért tartom hasznosnak a terápiás csoport beszélgetéseket?

Mert megteremtünk egy olyan mikrovilágot, amelyben mindenki aki részt vesz benne megteremti egyéni játszmáit amit a családi, baráti, pár, felállásaiban is végez.

Nevezhetjük pszichopatológiának is, de ez a kifejezés ijesztő lehet egy laikusnak. Előjönnek a szülőkkel vagy szülőpótlékokkal kapcsolatos problémák (testvérrivalizálás, szexualitás, versengés, irigység, nagylelkűség, harag, adok-kapok).

A kis létszám optimális feltételeket biztosít a felelősség tudatosítására irányuló munkához. A csoport lényege, hogy mindenki ugyanarról az alapról indul.

A csoportnak sok szeme van, nem kell elfogadni a meséket arról ki hogyan vált személyek vagy események áldozatává. Megismerhetjük milyennek látnak minket mások, a visszacsatolás révén illetve az önreflexióval megtanuljuk mások szemével látni önmagunkat. Milyen érzéseket váltunk ki egymásból.

Az interakciós csoport nemcsak azzal erősíti meg a felelősségvállalást, hogy tudatosít egy-két viselkedést, hanem azzal is, hogy egyes tagok miképp formálják a csoport hangulatát (mint a való életben).

Az én felelősségem azon van, hogy a tapasztalataimra támaszkodhatok és különbséget tudok tenni hatékony és úgymond terméketlen ülések között. Moderálom a beszélgetést, megpróbálva úgy navigálni hogy mindenki főszereplő legyen. 🙂 Tudom hogy a siker kimenetele függ az összejövéseink gyakoriságától is.


Az oldalon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk Neked. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás