Sokáig élhetünk tagadásban

Sokáig élhetünk tagadásban

A legnagyobb baj abból származik mikor „meggyőződéssel” állítunk valamit, miközben az, nem az. Valaki másé, és mi elhittük, hogy a miénk.

A legtöbben megtanultuk kicsiként az érzéseinket jónak és rossznak megítélni.
Pl. gyűlöletet, hányingert érzek és azonnal jön az ítélet, hogy ez bűn.
Sírni látunk valakit és a bűne, hogy gyenge, szánalmas.
Fél, és közben szégyelli magát. Mindeközben erősnek, irigyeltnek hiszi a többség a képmutatást, rohan a vesztébe a (vak) hite által.

Minden életbeli jelenet, egy találkozás, vita, szerelem oka két aspektusból tevődik össze: külső, úgynevezett „én majd ezt tudom” részből, és a belső, mondhatni tudatalatti gigantikus „fogalmam sincs róla” területből.

Erős vonzódás, vagy taszítás valakivel kapcsolatban rávezethetne egy gyermekkori mély borzalomra, amit eddig a homály, a hasítási mechanika takart, és begyógyulhatna az a bizonyos seb. Minél erősebb a vágy bármelyik irányba, annál nagyobb a lelki gyötrelem, amire a másik emlékeztet. Kitérni előle csak a látszatot erősíti, vagyis azt, hogy elhiszem már túl vagyok a múltamon, a jelenben élek. Sokáig élhetünk tagadásban, meg is halhatunk általa korábban mint lehetne.
Megtorpanni a lehetőség előtt, civódni a kapcsolatokban, miközben azt hisszük jutunk egyről a kettőre.

Mi a lehetőség? A konfrontáció, az érzelmek megismerése, kezelése, kifejezni tanulása, és ezáltal intimitást megélve közel kerülni egymáshoz.

Van olyan mikor úgy jön a lehetőség a fejlődésre, hogy elúszik a családi vagyon, betegség, baleset, zátonyra futó házasság jelez, nem áll szóba az emberrel érdemben senki, aki mégis, olyan figyelmetlenséget, ridegséget, érzéketlenséget képvisel, hogy elgondolkodunk…

Röviden csúszik a talaj…, és egyre inkább.

Ekkor kezdhetünk tudatába kerülni a valóságnak, mindannak a belső érzéseknek, amikről fogalmunk sem lehetett addig.
Minél inkább ragaszkodik az ember a megszokotthoz, ahhoz aminek akarom, hogy lássanak, annál jobban szenvedek, és nyújtom el a terápiám hosszát.

Az önismereti folyamat része, hogy az, ami addig fel sem tűnt, olyan mintha nagyítóval nézném most már. Az érzelmek felnagyítják az élet pillanatait, és ettől lesz mélysége, tartalma, veleje.

Elég ha a párom másra mosolyog, vágyóan néz, és bennem fájdalom jelenik meg, nekem az érzéssel szükséges foglalkoznom, azt hagyni megjelenni, nem elfojtani értelmezéssel, magyarázatokkal, a másik hibáztatásával, felelősségre vonásával, hanem csak hagyni megjelenni korai életem egyik aspektusát… Gyengédnek nekem kell lennem magamhoz, akkor is ha ezt a partneremtől várnám, hisz lehet pont emiatt szerettem bele, mert a kapcsolatunk elején ezt megkaptam tőle, viszont akkortájt a hiánnyal még nem törődtem, az emiatt érzett fájdalommal, félelemmel nem volt kapcsolatom, hiszen belépett a képbe a párom, sikeresen ki is takartuk együtt, egymást. Feledtük a hiányosságainkat ideig-óráig.

De örökké felejteni képtelenség, hamis illúziót éltetni magunk helyett.

Amíg nem tudunk jól bánni magunkkal, a belső világunkkal, a külső fontos kapcsolat is zátonyra van ítélve. Akkor is, ha a látszat az, mi együtt vagyunk. A magányt mindenki érzi, külön-külön.

Emiatt megsajnálni magam, érezni a velem történtek miatti érzéseimet, összekötni a múltat a jelennel a fájdalmon keresztül, érettebbé, bölcsebbé tesz. Ez nem az a panaszkodás amikor dühösen szidja valaki a másikat, mit tett ő velem, hisz ilyenkor nem kapcsolódik a mélyebb rétegeihez, csak szárazon ventilál. Ráadásul meggyőzi magát arról mennyire szerethetetlen a másik. Ha ebben megerősíti mondjuk egy barát, a távolság közte és a párja közt állandósul.
Az elszigetelődés azonban viszi az életenergiát.

Felőrli az idegrendszert az állandó gyötrődés. Az őszinteség magammal, az érzéseimmel, ha nem férek hozzájuk mert megtanultam racionalizálni, magyarázkodni érezni tudás helyett, segítséget kell kérjek.

Olyan erőim szabadulnak fel, miközben valaki képes rám figyelni, amit utána az életem jobbá tételére fordíthatok. A motiváltság újból megjelenik, megtanulom szeretni önmagam. Mert e készség nélkül más embert sem lehetséges. Az anyai, apai árulás miatt érzett fájdalom mértéke (akkor is ha valaki az exét, vagy épp az aktuális partnerét ruházta föl ezen szerepekkel), majd csak a gyógyulás után derül ki. Amikor a megkönnyebbülés bekövetkezik, nem cipeli a szív, a test az anyai, apai terhet tovább, boldoggá teszi önmagát az ember.

Ami a világban összeségében történik, azzal azok küzdenek, illetve barátkoznak össze hamarabb, akiknek könnyebb a lelkük, kevesebb a terhük, akik nap mint nap meditálnak, és „kenyerük” a lelki béke.

Sokan gondolják azt, hogy a politikával, a hatalommal mit sem törődnek, csinálják mások, de voltaképp a jövőről mondanak le, mert a hatalom már csak ilyen, valakinél kiköt az, amiről más lemond.

Megkezdődik a lélek kiteljesedése…

Megkezdődik a lélek kiteljesedése…

A 3-4 éves gyermek önközpontú, bezárt világban élt ezidáig. Ha a család az ő számára a (majdnem) tökéletesen befogadó és szerető közeget jelenti, akkor nyitottan, érdeklődéssel kezd kifelé figyelni, egy nagyobb világ részévé válni (mint mikor egy kinőtt ruhából kibújunk), egy szélesebb univerzum tagja lesz.

A többi kisgyereket, felnőttet felfedezi, elfogadja, örül, sír velük. Ha ez a világ olyan, ahova érdemes kilépni, mert nincs bántás, abúzus, szégyen, van figyelmes értő szeretet, akkor nem zárul vissza önmagába, és nem alakul ki az egocentrizmus. Ellenkező esetben egy életre képes bezárulni önmagába a sérült kis lény. Nincs kiteljesedés…

Egy dolog marad számára: az élmény ha a felnőttet átverheti. Tökéletessé fejleszti a hazugságot, nem tud szeretetet adni, és fogadni sem tudja azt. Nincs biztos köteléke barátságok formájában, nem az a fontos számára, hogy pár kis gyerek összetartó, őszinte megnyilvánulása feléje meglegyen, hanem a világ mint egy massza, csak őrá kell hogy figyeljen, vagy elbújva, senki se figyeljen rá. Ez ugyanaz végeredményben. Magány teljes mértékben.

A magány, az üresség érzés, mikor nem tud a lélek kapcsolódni másokhoz, akkor sem, ha időközben a felnőtté válással a tipikus forgatókönyvet alkalmazza (házasságkötés, munkahelyi kapcsolatok, stb.), mert a játszmákkal, projekcióval energiát nyer csak belőlük, ezt hívjuk energia vámpírságnak, egy nagyon alacsony tudatszint. Ebben az állapotban nem tud konfliktus nélkül élni, a nyugalom számára ismeretlen tudatállapot. Párkapcsolataiban ugyanazt a forgatókönyvet ismétli, a felelősséget nem vállalja fel a helyzet alakulásai miatt.

A hasonló gyermekkori sérülés ugyanolyan sérült lelkű társat vonz be, viszont sokáig tud időzített bombaként a háttérben meghúzódni a valódi probléma. (Intimitás kerülés.)

A tudatállapot fejlődés csak a szenvedés elismerése után haladhat tovább. Ekkor a felelősséget elvállalva a kapcsolatok minőségét illetően, azon dolgozva el tudja fogadni azt ami van.

Megkezdődik a lélek kiteljesedése…

Mese a megtört önérzetről

Mese a megtört önérzetről

A világ minden bajáért a nőket kell hibáztatni. Legalábbis a biblia szerint. Amikor isten felelősségre vonja Ádámot az Édenkertben, így mennydörög rá: Ettél a fáról, amelyről megtiltottam, hogy egyél?! A reszkető és mezítelensége miatt szégyenkező Ádám pedig rögtön hárít: Az asszony adott a fáról, akit mellém rendeltél, azért ettem.

Mivel Ádám a feleségére hallgatott ahelyett, hogy az úr parancsolatának engedelmeskedett volna, isten éktelen haragra gerjedt, és arra ítélte, hogy attól kezdve orcája verejtékével teremtse elő kenyerét. Nem volt hajlandó tovább gondoskodni egy olyan férfiról, aki beadta a derekát egy nőnek. A büntetést persze Éva sem kerülte el, s ráadásul örök időkre el kellett viselnie a férfi politikai dominanciáját.

Van azonban a bibliai teremtésmítosznak egy másik értelmezése is, amely szerint Éva megteremtése a magányos Ádám oldalbordájából isten második kísérlete volt arra, hogy társat adjon a férfi mellé. Egy régi zsidó hagyomány szerint az első teremtés része volt egy Lilith nevű nő is. Ő volt a nők férfiuralom alóli felszabadításának első szószólója. Amikor Ádam ráparancsolt, hogy teljesítse kívánságait, így válaszolt: Egyenlők vagyunk. Ugyanabból a földből vétettünk. Ezek után felrepült az égbe és gyermekekkel táplálkozó démonná változott. A férfiakaratnak nem engedelmeskedő nőket már abban az időben is boszorkánynak tartották.

A férfiak által gyakorolt embertelen politikai és társadalmi elnyomásnak mindmáig a nők a legkiszolgáltatottabbak. Más kisebb csoportok jönnek mennek, de a nőket továbbra is elnyomják, még ha nem is alkotnak kisebbséget. A női zarándokút a nő próbálkozása, hogy visszaszerezze teljes státuszát, hogy a férfiak fogadják el egyenrangú félként, s többé ne az általuk letagadott és kivetített bűnök tartályának használják. Férfi lévén bizonyára én is bűnrészes vagyok abban az összeesküvésben, amely fenntartja a nők megalázottságát és boldogtalanságát. Állítólagos felsőbbrendűségem azonban már nem okoz számomra örömet. Elkötelezetten támogatom a szabadságért folytatott küzdelmet, amit csak a női zarándokút sikere biztosíthat a férfiak és nők számára egyaránt.

(Sheldon Kopp író, tanár, pszichoterapeuta a hetvenes években írta, de napjainkban is aktuális probléma?!)

Önmagam mélyebb megértése

Önmagam mélyebb megértése

Érdemes megvizsgálni mik voltak azok a vágyaid, amik bevonzották a partneredet és sokáig benne is tartottak/tartanak a kapcsolatban. Ezek a kapcsolat kialakulásakor jórészt tudatalatti mintázatok, érzések és leginkább az ellentétes szülő által nem teljesített feladatokat, azaz a hiányt szenvedett részeidet hivatottak pótolni.

Például olyan anyát, aki ridegségben nevelt, kihasznált, elárult, olyan apát akitől nem kaptál elismerést, anyagi-érzelmi biztonságot, és ezért vonzani fogsz olyan személyt akitől reméled a gyógyírt.

A kapcsolódni vágyás minden ember elemi erejű érdeke. Mert ezáltal próbálkozik újra és újra megemészteni a lelke azt, amit gyermekkorban kénytelen volt elszenvedni a szülei által. Tudatossá válva jut el a kiteljesedettebb személyiségig, aki megtanul kommunikálni olyan nyelven amin a felmenői képtelenek voltak.

Nők napjára, szeretettel

Nők napjára, szeretettel

Vágyjuk a kedvességet, a türelmet azokon a bizonyos napokon, vagy azt, hogy tűnjön minden férfi (leginkább a párunk a…, oda ☺️). Nem tudjuk mi az ördög bújik belénk, de a feszültség robbanásig tépi az idegrendszert. Más napokon nem merünk üvölteni, a dühünket sem érezzük vagy ha mégis, inkább megmagyarázzuk a másik ember viselkedését felmentve őt, sírni se tudunk mert erősnek kell lenni…

Havi egyszeri alkalommal kitör belőlünk az „őrült”, nem tudjuk kontroll alatt tartani az érzelmeinket. Nem vagyunk tudatában mit is akarunk, mit igyekszünk korlátok közé préselni a mindennapok során. Ha már képbe kerültünk azzal kapcsolatban, ki tanított minket az érzelmeink kontroll alatt tartására, mert számára elviselhetetlenek voltunk, akkor sem tűnik könnyűnek az ügy.

A férfi mellettünk az elutasítás miatt (a haragunkat, az undorunkat ennek éli meg) félni kezd, és a félelmével való megküzdést sértettséggel, agresszióval reagálja le.

Egyikünk sem tanulta meg az érzelmek felismerését, kifejezését.

Nincs az a vágy, ami fenn tudna maradni a két ember között…

Jönnek a pótcselekvések, kinek mi.

Ezekkel a szerekkel együtt tudunk maradni a másikkal életünk végéig is, akár…
És a függőség fenntartja az elszigetelődést a másiktól, rá is erősít.
Olyan mintha burokban lennénk, védetten. Csak nem vesszük észre, hogy a szenvedélyünk kirekesztődött, a “cuccal” éljük meg azt. Az életenergiánk erre megy el, nem próbálunk meg másokhoz közelebb kerülni, mint két idegen, olyanná válik a két ember a kapcsolatban. Elmúlik a szeretet, az öröm, nincs jelenlét.

„Nem vagyok terapeuta. – mondja a párod, hozzátéve: Szerintem nézz rá az apáddal lévő kapcsolatodra, ne rajtam vezesd le az energiát.
Tényleg?! – kérdezi a nő, és amikor te nyafogsz a főnöknőd miatt, akkor te ventilálhatsz?”

Igaza van mindkettőnek, két ember össze van zárva egy kapcsolatban az összes múltbéli sebeikkel, hitrendszereikkel (ez a legtöbb pár esetében még meg is egyezik, ettől még kevésbé érthető mi a túró van?!), a nem megfelelő megküzdési modellekkel. Nem szeretnek veszekedni, komplikáció mentes kapcsolatra vágynak. De ilyen nem létezik. A harcok árán tanulunk meg egy nagyon fontosat magunkról, és a másikról: az ördög és az isten is bennünk lakozik, vagyis a pokol és a mennyország.

Esettan: Érzelmi stresszoldás nélkül élni pokollá teszi az életet.

Esettan: Érzelmi stresszoldás nélkül élni pokollá teszi az életet.

Érzelmekkel, indulatokkal foglalkozni napi szinten, anyát hallgatni akit a fia elutasít, mert a terápiájának köszönhetően felnyílt a szeme és tudja, hogy a feleségét kellett volna választania az új családját helyette, az anyja helyett – nem könnyű, viszont nagyon szerethető.

Látom az asszony fájdalmát, mert az erőszakossága a férjét is elüldözte mellőle… Egyelőre még benne a “nem értem” tombol, az “értük éltem, a fiam nekem köszönheti a jogi diplomáját, a férjem pedig a karrierjét, én tartottam bennük a hitet, mert mindkettő feladta volna”…

Most a magánnyal, a szükségtelen lettem állapottal szembesül. Nincs kinek tanácsot adnia, a két legfontosabb férfi az életéből elfordult tőle. A dühe, a mérge nagyon sok. Nehezen enged közelebb, nem hiszi el, hogy van ember a földön aki ne elvenni akarna tőle…

Ha egy nap több olyan ember jön aki ennyire nem kapott szeretetet, figyelmet már gyerekkorban sem, és amit tőlem kap azzal olyan mintha nem kezdene semmit – fárasztó.

Aztán történik vele/velük pár dolog, esemény, és egyszerre csak képbe kerülnek. Minden erőfeszítés, összpontosított figyelmem megtérül ilyenkor. A munkának ez a pillanata megfizethetetlen, ahogy ez az anya is, – látni kezdenek…

A bűntudat fel szokta ütni a fejét amint a tagadásból kilépünk, ostorozza magát, többször is emlékeztetem, ezzel csak ront a helyzetén, aztán rákérdez:

“Hogy lehettem ennyire vak, miért nem láttam, hogy a fiamat csak azért tolom ennyire, mert engem a szüleim megfosztottak a tanulás lehetőségétől. Apám a pénzre fogta, de sosem ő mondta ki, hogy nem adok, anyám volt az, aki miközben szidta apámat, hogy szerencsétlen idióta, közölte, hogy nincs tandíj. Vége a különóráknak, amik amiatt kellettek, mert mikor kicsi voltam folyton veszekedtek, rettegtem és képtelen voltam tanulni, föl kellett volna zárkózzam matekból.”

Mire emlékszel, min veszekedtek? – kérdem. – Hogy apám szerint anyám megcsalta őt, és nem a fia a bátyám.
Ekkor kezdett el zokogni, olyan mélyről potyogtak a könnyei, hogy öröm volt hallgatni. (Együtt éreztem vele, és tudom, hogy ezután a lelke könnyebb lesz, innen az örömöm, ezt hívják terápiás sírásnak.)

A férje szerelmes lett egy nála sokkal fiatalabb titkárnőbe. Titkárnő? – kérdezem. Igen, ezentúl a lány szolgálja ki a férje igényeit, ő beadta a válópert. Rendkívüli humora is megcsillant: “Lesz feladata a lánynak bôséggel egy ennyire elkényeztetett kamasszal.”

Önmagát, a férjét is más szemmel kezdte vizsgálni. Megértette mi motiválta, és mi volt a különbség a férje és a fia kiszolgálásában. A megfelelés kényszere jelen volt mindkét oldal felé, és ezt ezentúl magára, a saját igényei kielégítésére fogja használni – közölte.

A fia több időt tölt a feleségével, nem szól bele az életükbe többé. Nincs felelőssége tovább. Mikor megtudta, hogy válnak a szülők a fia felhívta, aztán leültek beszélgetni.

Az anya bocsánatot kért, hogy mindenbe beleszólt, sajnálja, hogy ellenségesen fogadta a menyét. Igyekszik kedvesebb lenni, aminek a fia rettentően örült. Annyira felnőtt mondatai voltak a fiának, hogy ez teljesen meghatotta. Őszintén beszélgetnek a múltban történteken, kiderült mennyire bírja a srác a nagybátyját, ezt eddig az anya észre sem vette.

Érzelmi stresszoldás nélkül élni pokollá teszi az életet.

Ha azt tanulja meg az ember kicsiként, hogy az erő birtokosa üvölt, terrorizál, sír, félelmetes még a nevetése is, akkor benne az érzelmek természetesen fojtódnak el. Ha észre is veszi magán a meghatódást, tudatosítja rögtön, hogy ezt nem lehet. Így élni éveket, évtizedeket hihetetlen erőfeszítést igényel, amiről nincs még fogalma sem. Sosem beszélt eddig önmagáról, benne mik zajlanak, mire vágyik, hogy szeretné. Legyen ez a szex, vagy a munka.

Ez változik meg most épp ebben a negyvenes nőben. A támogatásra, biztatásra akcióba lendül, az új látószög új barátokat teremt. Nyitottabbakat, megközelíthetőbbeket, a kialakult lelki-határ csak azokat tartja távol, akik a meditációval, a terápiás munkával szemben állnak, a régi beidegződéseket éltetik, akikkel semmi oka kapcsolatot fenntartani.

A figyelem azokra összpontosul akikre érdemes, legfőképp saját magára.

Az oldalon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk Neked. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás