Nők napjára, szeretettel

Nők napjára, szeretettel

Vágyjuk a kedvességet, a türelmet azokon a bizonyos napokon, vagy azt, hogy tűnjön minden férfi (leginkább a párunk a…, oda ☺️). Nem tudjuk mi az ördög bújik belénk, de a feszültség robbanásig tépi az idegrendszert. Más napokon nem merünk üvölteni, a dühünket sem érezzük vagy ha mégis, inkább megmagyarázzuk a másik ember viselkedését felmentve őt, sírni se tudunk mert erősnek kell lenni…

Havi egyszeri alkalommal kitör belőlünk az „őrült”, nem tudjuk kontroll alatt tartani az érzelmeinket. Nem vagyunk tudatában mit is akarunk, mit igyekszünk korlátok közé préselni a mindennapok során. Ha már képbe kerültünk azzal kapcsolatban, ki tanított minket az érzelmeink kontroll alatt tartására, mert számára elviselhetetlenek voltunk, akkor sem tűnik könnyűnek az ügy.

A férfi mellettünk az elutasítás miatt (a haragunkat, az undorunkat ennek éli meg) félni kezd, és a félelmével való megküzdést sértettséggel, agresszióval reagálja le.

Egyikünk sem tanulta meg az érzelmek felismerését, kifejezését.

Nincs az a vágy, ami fenn tudna maradni a két ember között…

Jönnek a pótcselekvések, kinek mi.

Ezekkel a szerekkel együtt tudunk maradni a másikkal életünk végéig is, akár…
És a függőség fenntartja az elszigetelődést a másiktól, rá is erősít.
Olyan mintha burokban lennénk, védetten. Csak nem vesszük észre, hogy a szenvedélyünk kirekesztődött, a “cuccal” éljük meg azt. Az életenergiánk erre megy el, nem próbálunk meg másokhoz közelebb kerülni, mint két idegen, olyanná válik a két ember a kapcsolatban. Elmúlik a szeretet, az öröm, nincs jelenlét.

„Nem vagyok terapeuta. – mondja a párod, hozzátéve: Szerintem nézz rá az apáddal lévő kapcsolatodra, ne rajtam vezesd le az energiát.
Tényleg?! – kérdezi a nő, és amikor te nyafogsz a főnöknőd miatt, akkor te ventilálhatsz?”

Igaza van mindkettőnek, két ember össze van zárva egy kapcsolatban az összes múltbéli sebeikkel, hitrendszereikkel (ez a legtöbb pár esetében még meg is egyezik, ettől még kevésbé érthető mi a túró van?!), a nem megfelelő megküzdési modellekkel. Nem szeretnek veszekedni, komplikáció mentes kapcsolatra vágynak. De ilyen nem létezik. A harcok árán tanulunk meg egy nagyon fontosat magunkról, és a másikról: az ördög és az isten is bennünk lakozik, vagyis a pokol és a mennyország.

Esettan: Érzelmi stresszoldás nélkül élni pokollá teszi az életet.

Esettan: Érzelmi stresszoldás nélkül élni pokollá teszi az életet.

Érzelmekkel, indulatokkal foglalkozni napi szinten, anyát hallgatni akit a fia elutasít, mert a terápiájának köszönhetően felnyílt a szeme és tudja, hogy a feleségét kellett volna választania az új családját helyette, az anyja helyett – nem könnyű, viszont nagyon szerethető.

Látom az asszony fájdalmát, mert az erőszakossága a férjét is elüldözte mellőle… Egyelőre még benne a “nem értem” tombol, az “értük éltem, a fiam nekem köszönheti a jogi diplomáját, a férjem pedig a karrierjét, én tartottam bennük a hitet, mert mindkettő feladta volna”…

Most a magánnyal, a szükségtelen lettem állapottal szembesül. Nincs kinek tanácsot adnia, a két legfontosabb férfi az életéből elfordult tőle. A dühe, a mérge nagyon sok. Nehezen enged közelebb, nem hiszi el, hogy van ember a földön aki ne elvenni akarna tőle…

Ha egy nap több olyan ember jön aki ennyire nem kapott szeretetet, figyelmet már gyerekkorban sem, és amit tőlem kap azzal olyan mintha nem kezdene semmit – fárasztó.

Aztán történik vele/velük pár dolog, esemény, és egyszerre csak képbe kerülnek. Minden erőfeszítés, összpontosított figyelmem megtérül ilyenkor. A munkának ez a pillanata megfizethetetlen, ahogy ez az anya is, – látni kezdenek…

A bűntudat fel szokta ütni a fejét amint a tagadásból kilépünk, ostorozza magát, többször is emlékeztetem, ezzel csak ront a helyzetén, aztán rákérdez:

“Hogy lehettem ennyire vak, miért nem láttam, hogy a fiamat csak azért tolom ennyire, mert engem a szüleim megfosztottak a tanulás lehetőségétől. Apám a pénzre fogta, de sosem ő mondta ki, hogy nem adok, anyám volt az, aki miközben szidta apámat, hogy szerencsétlen idióta, közölte, hogy nincs tandíj. Vége a különóráknak, amik amiatt kellettek, mert mikor kicsi voltam folyton veszekedtek, rettegtem és képtelen voltam tanulni, föl kellett volna zárkózzam matekból.”

Mire emlékszel, min veszekedtek? – kérdem. – Hogy apám szerint anyám megcsalta őt, és nem a fia a bátyám.
Ekkor kezdett el zokogni, olyan mélyről potyogtak a könnyei, hogy öröm volt hallgatni. (Együtt éreztem vele, és tudom, hogy ezután a lelke könnyebb lesz, innen az örömöm, ezt hívják terápiás sírásnak.)

A férje szerelmes lett egy nála sokkal fiatalabb titkárnőbe. Titkárnő? – kérdezem. Igen, ezentúl a lány szolgálja ki a férje igényeit, ő beadta a válópert. Rendkívüli humora is megcsillant: “Lesz feladata a lánynak bôséggel egy ennyire elkényeztetett kamasszal.”

Önmagát, a férjét is más szemmel kezdte vizsgálni. Megértette mi motiválta, és mi volt a különbség a férje és a fia kiszolgálásában. A megfelelés kényszere jelen volt mindkét oldal felé, és ezt ezentúl magára, a saját igényei kielégítésére fogja használni – közölte.

A fia több időt tölt a feleségével, nem szól bele az életükbe többé. Nincs felelőssége tovább. Mikor megtudta, hogy válnak a szülők a fia felhívta, aztán leültek beszélgetni.

Az anya bocsánatot kért, hogy mindenbe beleszólt, sajnálja, hogy ellenségesen fogadta a menyét. Igyekszik kedvesebb lenni, aminek a fia rettentően örült. Annyira felnőtt mondatai voltak a fiának, hogy ez teljesen meghatotta. Őszintén beszélgetnek a múltban történteken, kiderült mennyire bírja a srác a nagybátyját, ezt eddig az anya észre sem vette.

Érzelmi stresszoldás nélkül élni pokollá teszi az életet.

Ha azt tanulja meg az ember kicsiként, hogy az erő birtokosa üvölt, terrorizál, sír, félelmetes még a nevetése is, akkor benne az érzelmek természetesen fojtódnak el. Ha észre is veszi magán a meghatódást, tudatosítja rögtön, hogy ezt nem lehet. Így élni éveket, évtizedeket hihetetlen erőfeszítést igényel, amiről nincs még fogalma sem. Sosem beszélt eddig önmagáról, benne mik zajlanak, mire vágyik, hogy szeretné. Legyen ez a szex, vagy a munka.

Ez változik meg most épp ebben a negyvenes nőben. A támogatásra, biztatásra akcióba lendül, az új látószög új barátokat teremt. Nyitottabbakat, megközelíthetőbbeket, a kialakult lelki-határ csak azokat tartja távol, akik a meditációval, a terápiás munkával szemben állnak, a régi beidegződéseket éltetik, akikkel semmi oka kapcsolatot fenntartani.

A figyelem azokra összpontosul akikre érdemes, legfőképp saját magára.

Amikor a párodra haragszol

Amikor a párodra haragszol

Amikor a párodra haragszol, mert valamit nem úgy csinált ahogy az neked jó lett volna, rideg vagy vele és távolságtartó, ez ilyenkor egy védelmi mechanizmus, ami azt jelenti: “annyira fájt, hogy elhagytál, ezt nem hagyom, hogy újra át keljen élnem”. Ezt rögzíti az elme és ez jön elő az emberből, de a rögzítés ideje gyermekként keletkezett benned.

Például a bölcsődék régen és most, amik a szülők rendelkezésére álltak, de nem tudják milyen árat fognak érte fizetni, vagy a szülők félelmei, az általuk keletkezett feszültség a gyermekben.

A távolságtartás, az intimitás kerülése, majd ezt pótolni valami teljesen mással (alkohol, szex függés, drogok, egyéb szenvedélyek csillapíthatatlan éhsége), oka a csecsemőkori szorongásaink, amiket tárol a testünk. Feldolgozni a testszinten tárolt érzeteket fontos ahhoz, hogy szabadabban lélegezzünk, élhessünk.

„Az én gyermekkorom boldog volt, megkaptam mindent amit a szüleim megadhattak nekem.”” – mondja egy olyan férfi, aki már kétszer elvált, remeg a keze lába miközben beszélgetünk…

Ezt sokan így látják, mármint a saját életet összehasonlítva másokéval és nem értik mitől jönnek, honnan az indulatai?! Ha feltárja az egyén a saját lelkét, rájöhet arra ki is ő valójában a félelmei nélkül. Ezt az állapotot megismerni csak tapasztalva lehet, hallani róla kevés. Terápia, az önismereti út ehhez segít hozzá.

Hogy töltődik a férfi a családja körében?

Hogy töltődik a férfi a családja körében?

Adott mondjuk egy alkotó, vállalkozó szellemű ember. Mint azt sokan tudják az elme pihent (relaxált) fázisban tud hozzáférni a kreatív, intuitív területéhez. Ekkor a magány miatti szorongás nem üti fel a fejét, hiszen ott szuszog vagy figyel ránk a párunk.

Ekkor születhetnek korszakalkotó zsenialitások, de a kisebb ötletek is bevillanhatnak. Van mikor nem azonnal a társ jelenlétében, viszont a tudata annak, hogy nem vagy egyedül elég a munkahelyi stressz leküzdéséhez is, és tudsz szabadon alkotni, dolgozni.

Ha ekkora hatalma van a nőnek, érthető ha a férfi bármire képes, hogy megszerezze és meg is tartsa őt. Főleg a múltban volt ez a „természetes”, a férfi uralom – tudjuk. Milyen hosszú távú a következmény, arra manapság látunk rá. De csak azok akik önismeretben jártasak. A belső kibillent egyensúly a domináns agyfélteke túlzott működése látszik a világunk dolgaiban. Nőben, férfiben egyaránt nincs meg a harmónia. Konfliktusok kicsiben és nagyban.

Ha a belső békére, nyugalomra szükségünk van, akkor előbb a zavaró tényezőket kell szemügyre venni, pl. az arányok megvizsgálása a figyelemmel kapcsolatban, vagyis mennyi jut belőle erre, arra. Kifele-befele, magunkra-másokra, ha mások azok konkrétan kik?! Felfedezni mi viszi az energiát és mi az ami hozza.

Maradva az eredeti példánál, a pénzt kereső férfi és az őt körülvevő család esete:

A családfő azt hiszi ő az, akitől az élete függ a többieknek. Hisz ő hozza a pénzt. Ez tény. Arról viszont nincs tudomása mit fizetnek ezért a többiek. Feleség, gyerekek. Sokáig nekik se volt fogalmuk, viszont mióta a feleség ismerkedik a szituációval, olvas, kezd ráébredni az igazságra, egyre dühösebb az igazságtalanság miatt.

Nyilván a férjére, holott csak akkora tévedésben van ő, mint amiben az asszony volt ezidáig. A gyerekeket is abban a hiszemben nevelte, hogy a férjre kell tekintettel lenni, a gyerekek nem számítanak. Persze az „értetek dolgozom ennyit”, a „rólatok kell gondoskodnom” sajnos elhozta a nem kívánt hatást.

A gyerekek egyikükben sem bíznak. Félnek megnyilvánulni, az alkohollal, más egyéb szorongást csökkentő szerekkel inkább barátkoznak.

Hosszú út felébredni a generációs átok alól. A klienseimnek szoktam mondani, hogy érdemes minden követ megmozgatni a sikerért. Ezt persze egyénileg határozzuk meg, mi jöhetne szóba. A technika ősrégi és működik, de az ellenállás ez irányba is kb. pont ennyi idős. Úgy hívják tagadás.

„A szerelem vakká tesz.”

„A szerelem vakká tesz.”

Az éretlen szerelem projekció révén erősen idealizál, és, ahogy mondják, „vakká tesz” a partner valódi tulajdonságai iránt. Nem a másik valódi egyénisége van szeretve, hanem a róla alkotott idea. És mitől kacifántos ez a feltétel nélküli szeretet?

A valódiságát senki sem ismeri, ismerheti, annyira a jóság illetve az arról alkotott hit a domináns, hiszen erre lettünk nevelve, hogy félve a hibázástól, a rossztól, marad a várakozás, a helyben totyorgás. Innen valami olyan erő kell, hogy kimozdítson, aminek lehetetlenség ellenállni. Persze az emberi elme gyárt hozzá ideológiát, magyarázatot utóbb, de ez a kezdők rutintalansága.

Amint megmutatkozhat a teljes személyiség derülhet az ki, mennyire tudunk képessé válni a szeretetre.
Itt van igazán próbára téve a fejlődés képessége, mert ki tudja magát, a másikat akkor is szeretni, ha kapzsi, önző, hiú, buta, öreg, csúnya, gyenge, szegény, stb… (Bár szerintem nincs kihagyva semmi, vagy mégis?)?!

Az önismeret legnagyobb akadálya

Az önismeret legnagyobb akadálya

Az önismeret legnagyobb akadálya annak tudása, amit önmagunkról hiszünk. Ha tagadjuk a szenvedés tényét, mert a külsőségek sokáig segítenek ebben, akkor megragadunk egy korai fázisban. Ha valaki fejlődni akar, legelőször elismeri a szenvedés tényét. Fölfogja, hogy a sors adott, determinált, hiszen az az előző életeinek következménye. Mit kezd vele, ehhez kell a saját önismerete.

Milyenek voltak hozzá a szülei, ennek függvényében fojtja el az ember önmagát. Mindenkinek vannak elfojtott tartalmai, ezt nem tudatosan tesszük, rákényszerülünk. Az önismeret a tudatosság szintjére emeli, megérti és meg is haladja, integrálja a korai elfojtásokat.

Hogy alakul ki a kényszer?

Legtipikusabb elfojtás, mikor a pici az egységélményből (anya-csecsemő) pár hónaposan, egy-két évesen megkezdi az én-tudata kialakítását, kezdi fölfedezni a külső világot és visszamenve a szimbiózisba milyen hatások érik, mi lesz az élménye. Ha az anya zavarodott, fáradt, nem fogadja melegséggel, kialakul a depresszív pozíció, a nem vagyok szerethető, nem vagyok elfogadva tudata.

Ha fogadja az anya, de nem engedi vissza könnyeden, fojtogatja a szorongásaival, kialakul a súlyos neurózis, a sose lesz önálló alkatú személyiség képe. Ezt hívják hasításnak. Az apaság mivel nem számított értéknek a múltban, nem volt komolyan véve, ez is romboló hatással bír a személyiség alakulására. A leválást, az ismerkedést a jó szülő erősíti, nem kritizálja. A simogatás, a mosoly, a gyengédség fontos kritérium. Ha ez nincs, fel tud nőni valaki olyan tudattal, hogy neki ezekre nincs is szüksége. Nem tanulja meg kifejezni az érzelmeit, csak jónak vagy rossznak tud megélni valamit, képtelen olyannak látni amilyen, aztán kivetíti a világra, a párkapcsolataira.

A szerelem azt jelenti, hogy rávetül a másikra annak vágya, amit szeretnénk megkapni általa. Ha ezek nagyrészt hiányosságokból állnak és tudattalan területen, természetes, hogy terhelt lesz a kapcsolat, intimitás kerülés, fájdalom, aztán válás a vége.

A gyermekkort örömben kellene élni (nem teljesítménykényszer alatt) ahhoz, hogy minőségi, tudatos párkapcsolataink lehessenek.
A nyitottságot újra kell tanulni, hogy befogadóképessé váljunk a másikra.

Az oldalon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk Neked. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás