Az éberség és önismeret tábor véget ért

Az éberség és önismeret tábor véget ért

Megérkezve a faluba (amelyen az idő cseppet sem modernizált, magyarán az ember nem formálta agyon, az autentikus természet meg az útbaigazító kettő darab fürdőkád az út szélén, az abszurd humor…), szóval tudtam, hogy jó lesz.

Kutyák, macskák, sár, a „nyughatatlan nénit békén kell hagyni, aki itt lakik az udvarban” instrukció után megérkezett mindenki.
Részletes beszámolót nem írok, az élményt a szívemben hoztam haza és leírhatatlan… maximum beépítem a munkámba, és hasznos lesz.

A tény, ami makacs szárazságán és embertelenséggé is aljasító mivoltán túl hasznos: – Van száz egységnyi potenciálunk születésünkkor amivel megindulhatunk a fejlődés útján. Ha a korai fejlődési szakaszban leválik róla tíz vagy húsz egységnyi (a megszégyenítés az ezt okozza), akkor a következő szintre már csak kilencven vagy nyolcvan egységnyi potenciállal érkezünk. A tudatosság tíz-húsz százaléka megrekedt az első szinten, egy kis tudattalan árnyék formájában. Ez az árnyék megpróbálja rábírni az egész szervezetet, cselekedjék az ő ösztönzéseinek, vágyainak megfelelően.

Minél inkább vagy kiszolgáltatva a számodra legfontosabbak (szülők, nevelők) indulatainak, ösztöneinek gyerekként, annál súlyosabb árnyékkal vagy kénytelen szembenézni idővel. Az én többi része tovább fejlődik, viszont mire felnőttkorba ér, esetleg már a potenciálja negyven százalékát is elveszíthette, és ezek a leszakadt darabok rejtett szubjektumként élnek tovább azon a fejlődési szinten, amelyen az elszakadás idején álltak. Próbálnak felszínre jönni, egyre erőteljesebben követelőznek és ki kell elégíteni az igényeiket. Visítoznak, ordítanak, de mivel a létezésüknek nem vagy tudatában, bensőd háborgását úgy értelmezed, hogy depressziós, rögeszmés, szorongós vagy. Ezt hívják neurotikus tüneteknek. És ez az alacsonyabb szintű világképhez való ragaszkodás az életenergiát őrli fel. Az ellene való védekezés is szívja az energiát.

Ha valaki nem vesz tudomást a „pincében” rekedt negyven százalékról és nem integrálja, akkor nem tud magasabb szintre jutni. Tudatosítani, kapcsolatba kell kerülni az alacsonyabb szinteken ragadt szubjektumokkal (én részek), felfedni őket a tudatunk előtt, és akkor végre a rögeszméktől megszabadulunk, csatlakozni lehet a tudati fejlődés útján haladó énhez. Ekkor a program (evolúciós fejlődés) részeivé válnak, és többé nem fejtenek ki reakciós, a fejlődés ellenében ható, visszahúzó erőt az énre a tudat pincéjéből. Integrált egység lesz az én, energikus, és ennek birtokában már tovább fejlődhet.

Volt egy kb. 50 perces gyakorlatunk a táborban amikor körben ültünk, és mindenki csak várt egy megszólalóra… a kín, a feszültség tapintható volt, aztán megérkezett a felmentés hangja, átvéve a figyelmet és magára fordítva, de aztán meg ez lett az idegőrlő… – ekkor is a szürke zóna jelentkezik, amit a hétköznapokban jobbára tudatosan nem erősít fel senki ennyire, mert kifut a helyzetből, érthető okból.

Amíg a könyvekben olvasunk a szégyenről addig csak átsuhan rajtunk az érzet (vagy még az sem), de azok a helyzetgyakorlatok amiket csináltunk, megformálva, megszemélyesítve úgymond testet öltve az elviselhetetlent, megtapasztalhatóvá tették mekkora erő lakozik bennünk.

A hisztéria amivel mindannyian szembetaláljuk magunkat a világban vagy a párkapcsolatainkban, abszolút más reakciót fog belőlünk kiváltani ezek után, hiszen a tudattalanunk tartalma már nem annyira terhelt mint korábban volt, és nem kerül a belső nyugalmunk megfizethetetlen árba.

Az az ember, aki megtanult tűrni, hallgatni, kieresztette a hangját, felszabadította az elnyomása alól a dühét, fájdalmát, mi többiek pedig élvezettel éreztünk együtt vele.

A testi – lelki közelség elviselhetetlensége a fokozott szorongás megjelenése miatt legyőzhető, ha gyakorlat formájában ismerkedünk vele, és megszelídítjük a “szörnyet”.

Nem várt, vagy nem „olyannak” várt gyerekek esetei

Nem várt, vagy nem „olyannak” várt gyerekek esetei

“Negyvenes éveimben járok. Sok éve foglalkoztat a spiritualitás. Barátaim, sőt az első feleségem is nyitott volt eziránt. A mostani párom hallani sem akar vallásról, hitről, ő pszichológus, a tudományos világ áll hozzá közel.

Amit észrevettem magamon, hogy féltékeny vagyok rá. Nem amiatt, mert szép és a férfiak gyönyörködnek benne, hanem mert annyira gyorsan vág az esze, hogy mellette szinte sosem tudok “labdába rúgni”. Ő mondta, kezdjek ezzel valamit, mert feszélyezem, sajnál, ettől a libidója csökken.

Mellette eltűnt belőlem is a hit, olyan érzésem van, mintha csúszna szét az önbizalmam, az anyagi teremtésem is akadozik, veszítek el munkákat. Nem tudom mihez kezdjek, sok minden előjön a múltamból, az első feleségem megértőbb volt, de nem szeretnék vele beszélni rólunk.”

Ahhoz, hogy olyannak, aki elindult már az önismereti úton, segíteni lehessen, visszapróbálok menni vele oda, ami arra késztette, kezdje el önmagát vizsgálni, megfigyelni. Ehhez egy-két alkalom elegendő.

Általában el lehet mondani, hogy a szenvedés, a “nem találom a helyem” érzése jelenik meg mindenkinél egyöntetűen. És a lényeg, hogy ez egyedi alakot ölt, ezt vizsgáljuk egyéni kezelés alkalmával.

Akik belekezdenek a rendszeres meditáció gyakorlásába gyorsabb változást érzékelnek. A megfigyelem önmagam miközben a világból érkező ingerek folyamatosan az érzékelés tisztaságának mértékében érnek, teljesen más emberré teszi az egyént.

A gyermekkori érzéketlenné tevés a túlélést jelentette (hiszen a környezethez alkalmazkodás ezt jelentette), felnőttként az önreflexió, a tudatossá válás az, ami a minőségibb élet záloga.

A lefagyásból, közönyből való megszabadulás…

A lefagyásból, közönyből való megszabadulás…

Kliens problémája, hogy nem tud egyetlen pillanatot sem szabadon megélni, rájött erre sok sok évnyi kapcsolat kudarcai árán. És ami a legfőbb baj, hogy egyedül sem szabad, folyamatos szorongás, kétség gyötri…

Volt már többféle terápiás közegben, érzi, hogy nagyon nehéz terhet cipel. Tudja, hogy a gyermekkor traumái mik, és azt is, hogy mennyire átverte önmagát miattuk, mert folyamatosan próbált a szülei “jó” fia maradni.

Ha az ember azt mondja egy beszélgetés során, hogy nem szeretem a szüleimet, mert mindig megaláztak, vertek, hanyagoltak, akkor minden oldalról záporozni kezdenek rá a szokásos jótanácsok arra vonatkozóan, hogy változtasson a hozzáállásán, ha fel akar nőni, hogy ne hordozzon gyűlöletet saját magában, ha egészséges akar lenni, s hogy csak akkor tud megszabadulni a gyűlölettől, ha megbocsát a szüleinek. Na és persze hogy nem léteznek ideális szülők, minden szülő hibázik olykor-olykor – ezt el kell viselni, s felnőttként meg kell tanulni.

Ezek a tanácsok azért olyan tanulságosak, mert időtlen idők óta ismerjük és akár értelmesnek is gondolhatjuk őket. Pedig nem azok. Sokuk hamis feltételezésen alapul, hiszen például nem igaz, hogy a megbocsátás megszabadít a gyűlölettől. Inkább csak elfedni segít, de (tudattalanban) valójában felerősíti.

Nem igaz, hogy az életkorunkkal egyenes arányban nő bennünk a türelem. Sőt a gyermek azért viseli el a szülei abszurditásait, mert természetesnek tartja ezeket, és nem védheti meg magát. Csak felnőttkorban szenvedünk a szabadság hiányától és a kényszerítéstől, ám ezt a kínszenvedést a szülők helyettesítőivel kapcsolatban szoktuk megélni – a saját gyerekeinkkel és életünk párjával. A szülőktől való tudattalan, gyermeki félelem tartja vissza az embert attól, hogy felismerje az igazságot.

Az nem igaz, hogy a harag megbetegít, az elfojtott, lehasított gyűlölet az, ami meg tud, de a tudatosan megélt és kifejezett érzés soha.

Felnőttként csak akkor élek meg gyűlöletet, ha olyan helyzetbe ragadok bele, amelyben nem tudom szabadon kifejezni az érzéseimet. Ilyen függőségben alakul ki a gyűlölet. Amint sikerül feloldanom (és felnőttként ez menni szokott, kivéve, ha totalitárius rendszerben sínylődik az ember), akkor megszabadulok a szolgai függőségből, és már el is illan belőlem a gyűlölet.

Természetesen vannak olyan emberek, akik már kicsi korukban elválasztódtak a valódi érzéseiktől. Ha mások írják elő mit érezhetsz, és mit nem, szinte semmi sem látható a valódi érzésekből. De meg tud szűnni a kölcsönös eltompulás patthelyzete, amikor egy-egy ember összeszedi a bátorságát, s a tapintható félelmei ellenében kimondja az igazságot. Megérzi és hangot is ad neki, s a társaival ezen az alapon kommunikál.

Ha az ember tényleg meg akarja tudni, mennyi energiájába kerül a gyerekeknek túlélniük a kegyetlenségeket és a gyakran szélsőséges szadizmust, váratlan optimizmusra hajlik.

Azt gondolom nem szabad feladni annak reményét, hogy egy társaságban (bármilyen rosszallást tapasztalsz) szabadon meg lehet nyílni. A lefagyásból, közönyből való megszabadulás azt jelenti, tudatosítanod kell azokat az eseményeket, amikor veled valaki olyan borzasztó dolgot tett, minek hatására az akkor megjelent érzéseid a tudattalanodba lefojtás alá kerültek.

Egy felnőtt ember szuper értelmének segítségével tud küzdeni az erkölcsi előírások ellen, filozófus lesz vagy költő, szabadságharcos, harcművész, megmondja a tutit másoknak, viszont a családjával kapcsolatos valódi érzései, melyeket amúgy a testi tünetei lefednek, blokkolják az izomzatát. Végül a szülei áldozata lesz, akiknek a hitrendszere rabul ejtette, holott a felnőtt tisztán átlát a “társadalmi” hazugságokon. Nehezebb felismerni a saját hazugságainkat és meglátni azt, hogyan vált az ember a közerkölcs áldozatává, mint filozófiai értekezéseket és hangzatos drámákat, bátor verseket írni. Sokan nem értik ennyi híres költő, zseni, művész miért nem robbantotta még szét a hazug, képmutatásra épült civilizációnkat.

Az egyes emberek belső folyamatai (traumái tudatosítása) képesek összeadódni egy egészséges társadalommá, ezt kihagyva a szabadon puffogtatott gondolatok bármekkora zsenié is, csak a felszínig jut el.

Életünk valódi “problémái”

Életünk valódi “problémái”

Vannak a pszichológiai címek, kifejezések (aberráció, antiszociális személyiség, extroverzió – introverzió, nárcizmus, parentifikáció, stb…), amiktől a kliens meg is tud nyugodni, hogy ő ilyen és kész, vagy amitől (mert ezeket mind ismeri) a szakember az ami, tekintély a kliens szemében.

Ezekre a jelenségekre (ha valakinek nem tetszik, hogy ő túl arrogáns, vagy túl visszafogott) a cuccok (gyógyszerek, alkohol, drog, stb…) megoldást adhatnak, de ettől az egyén nem lesz önmaga ura. Nem tanulja meg saját magát kontrollálni, felelősséget sem képes vállalni, nincs szabadsága – tere. Az indulatait más kezeli, minek hatására törvényszerű, hogy a teste reagálni fog, kinél mennyi idő alatt. (Betegség, korai öregség, fásultság…)

Olyanok vagyunk / lehetnénk, mint egy gépezet, tökéletesek. (Ez nem az épp trendi testalkatot, fizimiskát, AI-t jelenti, sőt!) De ehhez meg kell tanulni önállóan mozogni, nem gondolkodni aztán gondolkodni, élni. A nem gondolkodás azt jelenti, hogy abbamarad az állandó kényszeres – attól az, mert fel sem tűnik mennyire minden pillanatban jelen van, olykor ha szenvedélyes dolgot csinál valaki épp nincs, de rögtön megjelenik a gondolkodás, mihelyt átveheti valaminek a helyét. Ez a valami a csend, a gondolat helyett. Ez ritka kincs, nem mérhető semmihez az ereje. Pont mivel ilyen, nehéz rálelni, az emberi elme kitalál más csodálni valót. Ami az is: csoda. Emberi műalkotás. De ezek a csodák pont az ihlet adta “csendből” jöttek valakinek a tudomására, és tette közkinccsé.

Viszont nem csak e csodák (művészet) miatt jó a csend. Életünk valódi “problémái”, amik már a születésünk előttről származtathatóak (jelenleg az első trimeszter alatti hatásokról állítja a tudomány, hogy a magzatnak érezhetőek), hajlamok, feldolgozatlanságok, elintéznivalók, megélni-tapasztalnivalók, (ha a tapasztalás átlépi az érzékszerven túl fogható tartományokat, ezt csak meditatív állapotban lehet jelenleg és zen mesterek sem beszéltek róla nem véletlenül), mindegy szerintem mi a neve, akkor lesznek megoldhatóak a “problémák“, önálló a mozgás, a gondolkodás, az élet.

A pszichológia az aktuális köz-korlátnál megáll, ami fontos. Bevárja (ma még) az átlag embert, jusson el oda, hogy felismeri a problémája forrását, felelőst önmagában keres, nem projektálva a külvilágra, de amíg eddig sem jut el, amíg el van foglalva az anyag-gyűjtésével, halmozásával, a kénye-kedve kielégítésével, addig gyógyszert nyom a kezébe, vagy a szájába. Viszont van aki már a szellemi tartományban is keresgél, kutatja a nihilje keletkezését…, miután ráunt a halmozásra. (Csömört kap egy párkapcsolatban, munkában, testi tünet-betegségben…) és ide az önismeretben jártas (szak)ember is eljut.

A mostanság (végre) sokat emlegetett gyermekkor, aminek hatása alól fölszabadulni egy élet munkája, de csak akkor, ha tényleg dolgozik ezen az ember. Mivel a dolog (munka) pejoratív tud lenni a többség szemében, ezért jobb szó az önismeret. Amiatt van negatív csengése, mert a legtöbb szülő kizsigerelte a saját gyerekét, dolognak-eszköznek, vagyis munkának titulálva őket. A gyereke érzelmeivel, megjelenő kérdéseivel nem tudott mit kezdeni, zavarba jött tőlük, mert szégyellte magát (erről nincs tudomása, mert nem akar tudni róla).

És ami zavar, azt meg kell szüntetni, ezt két féle módon lehet, van a könnyebbik út: szüntessük meg a zavar forrását a gyerekben, ne kérdezzen, ne érezzen, ne emlékeztessen, illetve van a nehezebb út: a saját magamba nézés, a miért zavar engem ő, miért neheztelek rá, hol van a türelem belőlem, hogyan tudnám magam taníthatóvá tenni egész életre?!

A tanítható azt jelenti: nyitott elme. Nem dogmatikus. Nem sablonos. Téveszméktől, hitrendszertől és az ezektől való félelemtől mentes. A problémák ezen a szinten maga a tanítás.

Ha már szembenéznél a valósággal…

Ha már szembenéznél a valósággal…

Ahhoz, hogy jó anya legyél, jó anyára lenne szükséged, ahogy a jó apa is a jó példából tanulna. A feltétel nélküli szeretetet az ember csak otthon kapja meg, ha nem így volt, nem volt gyerekkorod. Viszont túlélted. Meghalni könnyebb mint élni. Hogy az élet könnyebb legyen el kell gyászolni azt, amit nem kaptál meg.

A szülés utáni depresszió, vagy az életed egyéb szakaszaiban rád törő problémák megoldás képletének a hiánya utal a gyermekkori traumáid feldolgozatlanságaira. A párod pont olyan mértékű traumától roskad mint te, a tagadást igen, az érzelmekkel való megküzdést sajnos ő sem tanulta meg.

Várlak szeretettel egyéni vagy páros önismereti óráimra, ha már szeretnél szembenézni a valósággal. Ez eleinte rémálomnak, érzelmi hullámvasútnak tűnhet, de ahogy haladsz az önismerettel egyre bátrabban állsz bele az életed irányításába, tudatosan élsz meg konfliktust, amire eddig esélyed sem volt.

Felnőtté válni. Mit is jelent?

Felnőtté válni. Mit is jelent?

Általában ehhez a szülői kötelékről való leválás segít hozzá. Viszont csak akkor, ha maguk a szülők is fel tudtak nőni teljesen. Ekkor tudják, mi az ami támogató erejű a leválás szempontjából.

Ha a szülő-gyerek viszony az őszinte tiszteleten alapszik, a gyermek az első pillanattól kezdve komolyan volt véve olyan formában, hogy őt a meghitt, gondoskodó szülői érzelmi biztonság ölelte körül, akkor a nagykorúvá válás természetes módon következik be. Az érési folyamat egész életünkön át jellemez minket, a mértéke egyénenként változó.

Ha nincs meg a szülőben az érzelmi stabilitás, ezt a gyermek is megsínyli. Többnyire a gyermekek nevelése minden jó szándék ellenére sem tökéletes. De menetközben bármikor kialakítható a bizalmi kötelék, ha ezt mindkét fél fontosnak érzi. Ehhez azonban a gyereknek őszintén kell tudnia beszélni az érzéseirőlanyjával-apjával, a szülőnek pedig nyitottan tudni fogadni a gyereke élményeit.

Ez az optimális helyzet ritkán áll rendelkezésre, így maradnak a piros betűs ünnepek az együttlétre, azok is leginkább kényszeredett feszültségben. Kerülik a generációk egymás társaságát, viszont a lelkifurdalás érzése gyötri őket. A soha ki nem mondott, át nem beszélt élmények csak a távolságot növelik a közeli hozzátartozók között. A bűntudat, a lelkiismeretfurdalás soha senkit nem tett még boldoggá.

Beszélni arról ami a legnehezebb, sohasem könnyű. De ha továbbra is hallgatás van, a magány miatti szorongás felemészti az egészséget.

Van ma már mód megtanulni asszertíven kommunikálni. Elsajátítható tudás a magabiztosan, saját érzéseket, igényeket kifejező kommunikáció, amikor őszintén nyilvánul meg valaki érzelmileg nehéz helyzetekben, úgy, hogy minden fél számára optimális megoldás születik.
Várom szeretettel egyéni vagy csoportos keretek között a bátor jelentkezőket.

Az oldalon cookiekat használunk, hogy a jövőben minél személyre szabottabb tartalmakat készíthessünk Neked. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás