Alapszabály. Kölcsönösen jönnek a létre, korlátozzák és egymást tartják egyensúlyban. A jin: belső, hideg, nő, tompa, passzív, befogadó, éjszaka, hold. A jang: külső, meleg, férfi, éles, aktív, kifelé hatoló, nappal, nap. Vagyis önállóan nem létezik egyik sem és mindannyian ezen energetikából állunk.
Állandóan az a kérdés, mi a tudatosság? Szerintem az is, amikor tudjuk és ismerjük a saját energia-háztartásunkat, kitűzünk egy célt, tudjuk mi az amiben erősek vagyunk és mi a gyengénk. Például a vesebetegség jin hiányra utal. Erős nappali izzadás jang hiány: ha a fejen izzadunk, akkor a gyomor energetikai kapcsolatában van billenés, ha a karon, hónaljban, akkor a lép és gyomor energetikájában, ha a kéz izzad, az a tüdővel kapcsolatos. Azért írom le ezeket, mert csikung végzése közben a tudat gyógyító, építő ereje a figyelem használatával ezeket a szerveket megerősíti, hiszen a verejtékezés még nem maga a betegség, de előbb-utóbb kialakulhat.
Nagyon fontos a vese melegen tartása. Sok minden más is fontos 🙂 , mert a feszültség, a stressz trigger pontokat alakíthat ki a testben, az izmokban és a fasciában is (hálószerű kötőszövet) és emiatt az izületi mozgáspálya beszűkülhet. Ez már a lazítás nyújtás területe… Azért csinálom és ajánlom az ismétléses nyújtást, sőt házi feladatnak is adom 😉 , hogy megelőzzük ezen pontok kialakulását.
A csikung közben az agyi tevékenység lecsendesedik, sőt a figyelem szervekre írányításával, a „főnöki” szerepet is képesek leszünk kialakítani és megtartani.
A feszültség kioldódik, az elme elcsendesedik és ennek eredményeként tudunk a testünkön javulást elérni a nyújtással kapcsolatosan. Akik futnak, vagy ülő munkát végeznek, illetve egyoldalúan veszik igénybe a testüket, ők is stressznek teszik ki az izmokat. A dehidratáció is okozhat fájdalmas pontokat. Nagyon jó és izgalmas, és a hasznosságát sem győzöm hangsúlyozni a testünk, elménk megismerésének. A legérdekesebb utazás.
További információ a csikungról itt a nyújtásról pedig itt.